event burgee venue burgee

UK 29ER HARKEN GRAND PRIX SERIES 2017/18

SERIES STANDINGS

PROVISIONAL RESULTS

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 79, Scoring system: APPENDIX A
RANK Nat SailNo HelmName CrewName Age Group Gender Club GP1 GP2 GP3 GP4 TOTAL NETT
1st GBR 2337 EWAN WILSON FIN ARMSTRONG JUNIOR MALE WORMIT BOATING CLUB / RTYC 1.0 (80.0 DNC) 1.0 1.0 83.0 3.0
2nd GBR 2241 HENRY JAMESON TOBY ATHERTON YOUTH MALE HAYLING ISLAND SC / GURNARD SC/HISC 2.0 1.0 (5.0) 3.0 11.0 6.0
3rd GBR 2347 FREYA BLACK MILLIE ALDRIDGE YOUTH FEMALE HISC / PARKSTONE YC (4.0) 2.0 3.0 2.0 11.0 7.0
4th GBR 2139 FREDDIE PETERS ELLIOT WELLS YOUTH MALE HISC 7.0 4.0 (8.0) 8.0 27.0 19.0
5th GBR 2289 PIERCE HARRIS ALFIE COGGER JUNIOR MALE WINDERMERE SCHOOL 9.0 5.0 (14.0) 7.0 35.0 21.0
6th GBR 2381 IAIN BIRD ANNA ROWE YOUTH MIXED HISC 8.0 7.0 9.0 (17.0) 41.0 24.0
7th GBR 1508 OLLIE DIXON DYLAN WALENDY-WRIGLEY YOUTH MALE ROYAL HARWICH YC / HARWICH TOWN SC (15.0) 6.0 13.0 6.0 40.0 25.0
8th GBR 2029 SAM JONES JOE BRADLEY YOUTH MALE HILL HEAD SC 10.0 11.0 10.0 (80.0 DNC) 111.0 31.0
9th GBR 2236 CHARLOTTE ORMEROD JESS JOBSON YOUTH FEMALE OXFORD SC / ROYAL TORBAY YC 14.0 8.0 (15.0) 10.0 47.0 32.0
10th GBR 2478 SAM KNEALE CIAN ASHBY JUNIOR MALE CARDIFF BAY YC / ROYAL LYMINGTON YC 26.0 13.0 2.0 (80.0 DNC) 121.0 41.0
11th GBR 2493 EWAN LUKE ZAC BLOMELEY YOUTH MALE LLANDUDNO SC 5.0 19.0 (26.0) 18.0 68.0 42.0
12th GBR 2545 CHRIS JAMES JAMES HALL YOUTH MALE HISC/ROYAL SOUTHERN YC / HISC 18.0 14.0 11.0 (24.0) 67.0 43.0
13th GBR 2222 MORGAN ARCHER JACK MILLER YOUTH MALE BLUE CIRCLE SC / FELPHAM SC 17.0 25.0 (43.0) 14.0 99.0 56.0
14th GBR 2695 GEORGE RICHARDS GREGORY BROWN YOUTH MALE R LYM Y C / LYMINGTON TOWN SC 22.0 18.0 21.0 (26.0) 87.0 61.0
15th GBR 2341 HUGO BURROWS HAKAN DIGBY JUNIOR MALE WEST OXFORDSHIRE SC / QUEEN MARY SC 21.0 21.0 22.0 (80.0 DNC) 144.0 64.0
16th GBR 2332 TOBY COPE HARRY PULFORD YOUTH MALE CARSINGTON SC/RUDYARD LAKE SC / LLYN BRE 16.0 23.0 27.0 (29.0) 95.0 66.0
17th GBR 2028 ALICE SENIOR CAITIE ATKIN YOUTH FEMALE MOUNTBATTEN WATERSPORTS CENTRE / WHITSTA 19.0 24.0 25.0 (80.0 DNC) 148.0 68.0
18th GBR 2433 OLIVER EVANS WILL JARMAN JUNIOR MALE GURNARD SC / WARSASH SC (80.0 DNC) 16.0 33.0 20.0 149.0 69.0
19th GBR 2172 BEN BATCHELOR MADDIE WYLIE YOUTH MIXED IOMYC / YORKSHIRE DALES SC 30.0 22.0 18.0 (80.0 DNC) 150.0 70.0
20th GBR 2329 FERGUS FOX HARRY FOX YOUTH MALE BURGHFIELD SC 27.0 28.0 17.0 (30.0) 102.0 72.0
21st GBR 2229 HANNAH ROBERTS-STRAW JESS FLINT YOUTH FEMALE CARDIFF BAY YC 24.0 26.0 (28.0) 23.0 101.0 73.0
22nd GBR 1972 ISHBEL ZUURMOND PHILLY ALA YOUTH FEMALE MENGEHAM RYTHE SC / HISC (33.0) 30.0 30.0 16.0 109.0 76.0
23rd GBR 2343 BELLA FELLOWS ANNA STURROCK YOUTH FEMALE LOCH TUMMEL SC/ROYAL TAY YC 3.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 4.0 167.0 87.0
24th GBR 1905 EDOARDO SIROLLA FEDERICO SIROLLA YOUTH MALE QUEEN MARY SC (31.0) 29.0 31.0 28.0 119.0 88.0
25th GBR 2344 JAMES HAMMETT PIERS NICHOLLS YOUTH MALE HISC 6.0 3.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 169.0 89.0
26th GBR 2414 ELODIE EDWARDS AMY BALE JUNIOR FEMALE PWLLHELI SC 29.0 39.0 (80.0 DNC) 27.0 175.0 95.0
27th GBR 2696 MICHAEL DYER SAMUEL DYER YOUTH MALE HERNE BAY SC (80.0 DNC) 12.0 4.0 80.0 DNC 176.0 96.0
28th GBR 2018 ARCHIE LECKIE BEN IBBOTSON JUNIOR MALE LEIGH & LOWTON SC / ANNANDALE (80.0 DNC) 80.0 DNC 6.0 13.0 179.0 99.0
29th GBR 1858 HENRY CHANDLER LOUIS JOHNSON JUNIOR MALE EMSWORTH SC/HAYLING ISLAND SC / HAYLING 12.0 9.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 181.0 101.0
30th GBR 2432 CAITLIN WEBSTER DANI MIDDLETON YOUTH FEMALE KINGS COLLEGE, TAUNTON / SALTASH SC (80.0 DNC) 80.0 DNC 12.0 11.0 183.0 103.0
31st GBR 2224 FINBARR WORMWELL RYAN WILKINSON YOUTH MALE FRENSHAM POND SC/QUEEN MARY SC / FRENSHA (80.0 DNC) 33.0 37.0 34.0 184.0 104.0
32nd GBR 1504 ELLIE WALTON JAMES GRUMMETT YOUTH MIXED DRAYCOTE WATER SC/HISC / BURWAIN SC 11.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 15.0 186.0 106.0
33rd GBR 1908 BETH ALBONE OLIVER KING YOUTH MIXED CHICHESTER YC/MILTON KEYNES SC / HISC 35.0 (80.0 DNC) 40.0 32.0 187.0 107.0
34th GBR 2661 MONIQUE VENNIS-OZANNE JOHNN MATHER ADULT/YOUTH MIXED HHSC / HISC (80.0 DNC) 80.0 DNC 23.0 5.0 188.0 108.0
35th GBR 2694 CHARLOTTE GORDON DANI MIDDLETON YOUTH FEMALE PARKSTONE YC / SALTASH SC 13.0 15.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 188.0 108.0
36th GBR 1702 OLIVER FELLOWS WILL ADLER JUNIOR MALE CASTLE COVE SC 38.0 (80.0 DNC) 39.0 37.0 194.0 114.0
37th GBR 2432 CAITLIN WEBSTER LUCY FERGUSON YOUTH FEMALE KINGS COLLEGE, TAUNTON / WINDERMERE SCHO 23.0 17.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 200.0 120.0
38th GBR 2539 LUKE GRIBBIN EWAN GRIBBIN YOUTH MALE PAIGNTON SC 20.0 (80.0 DNC) 20.0 80.0 DNC 200.0 120.0
39th GBR 1153 EMMA JAMES TAMSYN HILLS YOUTH FEMALE PARKSTONE YC / SALTASH SC 42.0 (80.0 DNC) 41.0 38.0 201.0 121.0
40th GBR 1504 ELLIE WALTON DAN ARMSTRONG YOUTH MIXED DRAYCOTE WATER SC/HISC / DRAYCOTE WATER (80.0 DNC) 20.0 24.0 80.0 DNC 204.0 124.0
41st GBR 938 HARRISON PYE HARRY JONES YOUTH MALE DRAYCOTE WATER SC 36.0 (80.0 DNC) 19.0 80.0 DNC 215.0 135.0
42nd GBR 382 SAM COOPER SIMON HALL YOUTH MALE WEST LANCASHIRE YC / LEIGH & LOWTON SC/W (80.0 DNC) 80.0 DNC 34.0 22.0 216.0 136.0
43rd GBR 2235 PHOEBE LE MARQUAND MADDY KIRK YOUTH FEMALE RSC/SCSC / BSSC/RSC (80.0 DNC) 38.0 29.0 80.0 DNC 227.0 147.0
44th GBR 2338 JAMIE ALLEN LOUIS WRIGHT JUNIOR MALE HISC 28.0 41.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 229.0 149.0
45th GBR 1818 LOLLY DISCOMBE SOPHIE DORRINGTON JUNIOR FEMALE BBSC/HISC / WWSC (80.0 DNC) 37.0 80.0 DNC 33.0 230.0 150.0
46th GBR 2627 SAM WRANKMORE IMOGEN ASQUITH YOUTH MIXED   32.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 39.0 231.0 151.0
47th GBR 2485 WILLIAM TAYLOR LUKE BEUVINK YOUTH MALE ESSEX YC / EYC (80.0 DNC) 80.0 DNC 36.0 36.0 232.0 152.0
48th GBR 1781 TOM COCHRANE NAT GRIBBIN JUNIOR MALE PAIGNTON SC 41.0 (80.0 DNC) 38.0 80.0 DNC 239.0 159.0
49th GBR 471 LEON STEIN JOSEPH DORMER YOUTH MALE QUEEN MARY SC 43.0 42.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 245.0 165.0
50th GBR 2479 LIAM SCHIESS NIALL SCHIESS JUNIOR MALE HSIC (80.0 DNC) 80.0 DNC 46.0 40.0 246.0 166.0
51st GBR 2225 BOBBY HEWITT JAKE HARDMAN YOUTH MALE LLSC / HISC (80.0 DNC) 80.0 DNC 7.0 80.0 DNC 247.0 167.0
52nd GBR 2025 SARAH JARMAN NICK DEVEREUX ADULT MIXED R LYM Y C (80.0 DNC) 80.0 DNC 80.0 DNC 9.0 249.0 169.0
53rd GBR 1908 BETH ALBONE FIN ARMSTRONG YOUTH MIXED CHICHESTER YC/MILTON KEYNES SC / ROYAL T (80.0 DNC) 10.0 80.0 DNC 80.0 DNC 250.0 170.0
54th GBR 2694 CHARLOTTE GORDON BILLY VENNIS-OZANNE YOUTH MIXED PARKSTONE YC (80.0 DNC) 80.0 DNC 80.0 DNC 12.0 252.0 172.0
55th GBR 1902 ELODIE EDWARDS MAX TODD ADULT/YOUTH MIXED CLWB HWYLIO PWLLHELI SC (80.0 DNC) 80.0 DNC 16.0 80.0 DNC 256.0 176.0
56th GBR 2203 HATTIE ROGERS FREYA CUMPSTY YOUTH FEMALE ROYAL LYMINGTON YC / CHEW VALLEY LAKE SC (80.0 DNC) 80.0 DNC 80.0 DNC 19.0 259.0 179.0
57th GBR 1286 ALICE SENIOR ANNA ZUURMOND YOUTH FEMALE PLYMOUTH SC / MRSC (80.0 DNC) 80.0 DNC 80.0 DNC 21.0 261.0 181.0
58th GBR 378 HANNAH BRISTOW GEORGE SHERWOOD   MIXED   (80.0 DNC) 80.0 DNC 80.0 DNC 25.0 265.0 185.0
59th GBR 2022 EMMA TARDREW JOSH BONIFACE YOUTH MIXED HAYLING ISLAND SC / HISC 25.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 80.0 DNC 265.0 185.0
60th GBR 2292 SIAN TALBOT MADELEINE BRISTOW JUNIOR FEMALE LEIGH AND LOWTON / LEIGH & LOWTON SC (80.0 DNC) 27.0 80.0 DNC 80.0 DNC 267.0 187.0
61st GBR 111 ANNABEL WHELAN BILLY MITCHELL YOUTH MIXED HISC (80.0 DNC) 80.0 DNC 80.0 DNC 31.0 271.0 191.0
62nd GBR 1221 SOPHIE JOHNSON DYLAN COLLINGBOURNE YOUTH MIXED BLACKWATER SC / BURNHAM SC (80.0 DNC) 31.0 80.0 DNC 80.0 DNC 271.0 191.0
63rd GBR 2694 CHARLOTTE GORDON HARRIET WATKINS YOUTH FEMALE PARKSTONE YC / POOLE YC (80.0 DNC) 80.0 DNC 32.0 80.0 DNC 272.0 192.0
64th GBR 2223 EDDIE FARRELL OLLIE GIBSON JUNIOR MALE LLANDUDNO SC (80.0 DNC) 32.0 80.0 DNC 80.0 DNC 272.0 192.0
65th GBR 1196 SONIA EVANS ANNA ZUURMOND JUNIOR FEMALE GRAFHAM WATER SC / GRAFHAM WATER SC/HISC (80.0 DNC) 34.0 80.0 DNC 80.0 DNC 274.0 194.0
66th GBR 2118 JAMES HOLLIS DAN ARMSTRONG YOUTH MALE RTYC 34.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 80.0 DNC 274.0 194.0
67th GBR 1972 DILLY ALA MADDY KIRK YOUTH FEMALE HISC/MENGEHAM RYTHE SC / RUTLAND SC (80.0 DNC) 80.0 DNC 80.0 DNC 35.0 275.0 195.0
68th GBR 2378 SOPHIE JUDD MOLLY BURNS YOUTH FEMALE RTYC / ROYAL TORBAY YC (80.0 DNC) 80.0 DNC 35.0 80.0 DNC 275.0 195.0
69th GBR 2414 a ARCHIE LECKIE AMY BALE JUNIOR MIXED PWLLHELI SC (80.0 DNC) 35.0 80.0 DNC 80.0 DNC 275.0 195.0
70th GBR 843 FIN SWINTON OLI KING YOUTH MALE POOLE YC / HISC (80.0 DNC) 36.0 80.0 DNC 80.0 DNC 276.0 196.0
71st GBR 1867 TOM HOLLIDAY OLLIE DENNIS YOUTH MALE EMSWORTH SC/HAYLING ISLAND SC 37.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 80.0 DNC 277.0 197.0
72nd GBR 1244 FIN SWANTON LIAM VASS YOUTH MALE FELPHAM SC 39.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 80.0 DNC 279.0 199.0
73rd GBR 1830 OLLIE MACLEAN PETER BADDELEY YOUTH MALE BLITHFIELD SC/MIDLAND SC / BURGHFIELD SC (80.0 DNC) 40.0 80.0 DNC 80.0 DNC 280.0 200.0
74th GBR 1972 ISHBEL ZUURMOND RUPERT JAMESON YOUTH FEMALE MENGEHAM RYTHE SC / HISC 40.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 80.0 DNC 280.0 200.0
75th GBR 471 LEON STEIN ROBIN STEIN YOUTH MALE QUEEN MARY SC (80.0 DNC) 80.0 DNC 80.0 DNC 41.0 281.0 201.0
76th GBR 1510 DILLY ALA BLYTHE BERRY JUNIOR FEMALE HAYLING ISLAND SC/MENGEHAM RYTHE SC / EM (80.0 DNC) 80.0 DNC 42.0 80.0 DNC 282.0 202.0
77th GBR 1196 SONIA EVANS NATALIE MACLAY JUNIOR FEMALE GRAFHAM WATER SC/PRIORY SC / GRAFHAM WAT (80.0 DNC) 80.0 DNC 44.0 80.0 DNC 284.0 204.0
78th GBR 2203 HATTIE ROGERS EMILY COVELL YOUTH FEMALE ROYAL LYMINGTON YC / HAYLING ISLAND SC 44.0 (80.0 DNC) 80.0 DNC 80.0 DNC 284.0 204.0
79th GBR 2230 MAGGIE RICKMAN NANCY RICKMAN JUNIOR FEMALE HAYLING ISLAND SC/PAPERCOURT SC (80.0 DNC) 80.0 DNC 45.0 80.0 DNC 285.0 205.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
JUNIORS1stGBR - 2337 EWAN WILSON & FIN ARMSTRONG
JUNIORS2ndGBR - 2289 PIERCE HARRIS & ALFIE COGGER
JUNIORS3rdGBR - 2478 SAM KNEALE & CIAN ASHBY
OPEN1stGBR - 2337 EWAN WILSON & FIN ARMSTRONG
OPEN2ndGBR - 2241 HENRY JAMESON & TOBY ATHERTON
OPEN3rdGBR - 2347 FREYA BLACK & MILLIE ALDRIDGE
OPEN4thGBR - 2139 FREDDIE PETERS & ELLIOT WELLS
OPEN5thGBR - 2289 PIERCE HARRIS & ALFIE COGGER
OPEN6thGBR - 2381 IAIN BIRD & ANNA ROWE
GIRLS1stGBR - 2347 FREYA BLACK & MILLIE ALDRIDGE
GIRLS2ndGBR - 2236 CHARLOTTE ORMEROD & JESS JOBSON
GIRLS3rdGBR - 2028 ALICE SENIOR & CAITIE ATKIN
MIXED1stGBR - 2381 IAIN BIRD & ANNA ROWE
MIXED2ndGBR - 2172 BEN BATCHELOR & MADDIE WYLIE
MIXED3rdGBR - 1504 ELLIE WALTON & JAMES GRUMMETT

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDID NOT COME TO THE STARTING AREA 80



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com