venue burgee

UK 29ER HARKEN GRAND PRIX SERIES 2018/19

GRAND PRIX 1 - WPNSA

event burgee

Results are provisional as of 16:18 on September 23, 2018

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 56, Scoring system: APPENDIX A
RANK Country Code Sail No Full name (Helm) Full name (Crew) Age Group Gender Clubs R1 R2 R3 R4 R5 R6 TOTAL NETT
1 GBR 2787 EWAN WILSON FIN ARMSTRONG YOUTH MALE WORMIT BOATING CLUB / RTYC 1.0 (6.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 12.0 6.0
2 GBR 2816 HENRY JAMESON LOUIS JOHNSON YOUTH MALE HAYLING ISLAND SC / HISC (5.0) 1.0 2.0 1.0 3.0 3.0 15.0 10.0
3 GBR 2826 EWAN LUKE ZAC BLOMELEY YOUTH MALE LLANDUDNO SC / LLANDUDNO SC/RYDAL PENRHO 3.0 2.0 6.0 6.0 (17.0) 10.0 44.0 27.0
4 GBR 2018 ARCHIE LECKIE BEN IBBOTSON YOUTH MALE LEIGH & LOWTON SC / ANNANDALE (19.0) 3.0 9.0 3.0 6.0 7.0 47.0 28.0
5 GBR 2788 FREDDIE PETERS TOBY ATHERTON YOUTH MALE HISC / GURNARD SC/HISC 4.0 5.0 3.0 (18.0) 8.0 11.0 49.0 31.0
6 GBR 2796 SAM COOPER SIMON HALL YOUTH MALE WEST LANCASHIRE YC / WEST KIRBY SC (29.0) 10.0 7.0 5.0 2.0 9.0 62.0 33.0
7 GBR 2347 FREYA BLACK MILLIE ALDRIDGE YOUTH FEMALE HISC / PARKSTONE YC 2.0 4.0 10.0 4.0 15.0 (19.0) 54.0 35.0
8 GBR 2849 CHARLOTTE ORMEROD JESS JOBSON YOUTH FEMALE OXFORD SC / ROYAL TORBAY YC 6.0 7.0 11.0 9.0 9.0 (13.0) 55.0 42.0
9 GBR 2329 SONIA EVANS HARRY FOX YOUTH MIXED GRAFHAM WATER SC (17.0) 12.0 14.0 11.0 7.0 2.0 63.0 46.0
10 GBR 2545 RUPERT JAMESON JAMES HALL YOUTH MALE HAYLING ISLAND SC / HISC 9.0 9.0 13.0 12.0 4.0 (36.0) 83.0 47.0
11 GBR 1702 OLIVER FELLOWS WILL ADLER YOUTH MALE CASTLE COVE SC (35.0) 17.0 4.0 14.0 18.0 5.0 93.0 58.0
12 GBR 2433 OLIVER EVANS WILL JARMAN YOUTH MALE GURNARD SC / WARSASH SC (28.0) 22.0 5.0 27.0 5.0 4.0 91.0 63.0
13 GBR 2029 NICK WALTERS JOE BRADLEY YOUTH MALE HISC/RSRNYC / HILL HEAD SC/HISC (26.0) 18.0 12.0 16.0 14.0 14.0 100.0 74.0
14 GBR 2828 TOM STOREY PIERCE HARRIS YOUTH MALE YORKSHIRE DALES SC / WINDERMERE SCHOOL 8.0 30.0 (31.0) 8.0 21.0 8.0 106.0 75.0
15 GBR 2478 FERGUS FOX SAM KNEALE YOUTH MALE BURGHFIELD SC / CARDIFF BAY YC 18.0 19.0 18.0 10.0 11.0 (31.0) 107.0 76.0
16 GBR 2694 CHARLOTTE GORDON ANNA ROWE YOUTH FEMALE PARKSTONE YC 21.0 21.0 (25.0) 17.0 13.0 6.0 103.0 78.0
17 GBR 2229 HANNAH ROBERTS-STRAW JESS NELSON YOUTH FEMALE CARDIFF BAY YC / RUTLAND SC (40.0) 16.0 8.0 13.0 30.0 17.0 124.0 84.0
18 GBR 2332 TOBY COPE IAIN BIRD YOUTH MALE CARSINGTON SC/RUDYARD LAKE SC 7.0 13.0 (57.0,DNF) 26.0 12.0 30.0 145.0 88.0
19 GBR 2292 SIAN TALBOT MADELEINE BRISTOW JUNIOR FEMALE LEIGH AND LOWTON / LEIGH & LOWTON SC 10.0 8.0 23.0 28.0 (36.0) 20.0 125.0 89.0
20 GBR 724 BELLA FELLOWS ABI CAMPBELL ADULT/JUNIOR FEMALE YEALM SC/BRISTOL CORINTHIAN 15.0 (29.0) 20.0 22.0 25.0 12.0 123.0 94.0
21 GBR 2695 GEORGE RICHARDS GREGORY BROWN YOUTH MALE R LYM Y C / LYMINGTON TOWN SC 23.0 14.0 19.0 21.0 19.0 (24.0) 120.0 96.0
22 GBR 2344 ANNIE HAMMETT ZAC CALDWELL YOUTH MIXED HISC 13.0 15.0 21.0 (33.0) 22.0 26.0 130.0 97.0
23 GBR 2507 ATHENA VOGIATZI MADDIE WYLIE YOUTH FEMALE SOUTH SHIELDS SC / YORKSHIRE DALES SC 20.0 26.0 16.0 15.0 23.0 (32.0) 132.0 100.0
24 GBR 2514 BEN BATCHELOR LUCY HEWITSON YOUTH MIXED ISLE OF MAN YC 12.0 23.0 37.0 24.0 16.0 (39.0) 151.0 112.0
25 GBR 2362 ALEX RATSEY OLLIE HAWKINS YOUTH MALE ROYAL WESTERN YC / LOOE SC 22.0 40.0 34.0 7.0 10.0 (41.0) 154.0 113.0
26 GBR 2304 EMMA JAMES TAMSYN HILLS YOUTH FEMALE PARKSTONE YC / SALTASH SC 31.0 11.0 22.0 (40.0) 34.0 25.0 163.0 123.0
27 GBR 1902 ELODIE EDWARDS HANNAH MORRIS YOUTH FEMALE PWLLHELI SC / WARSASH SC 11.0 24.0 (42.0) 31.0 24.0 35.0 167.0 125.0
28 GBR 2432 CAITLIN WEBSTER DANI MIDDLETON YOUTH FEMALE KINGS COLLEGE, TAUNTON / SALTASH SC 27.0 27.0 15.0 (34.0) 33.0 23.0 159.0 125.0
29 GBR 2305 EDDIE FARRELL KEVIN FARRELL YOUTH MALE LLANDUDNO SC 24.0 36.0 24.0 19.0 (57.0,UFD) 27.0 187.0 130.0
30 GBR 2664 ELLIE POOLE FREYA CUMPSTY YOUTH FEMALE STARCROSS YC (50.0) 44.0 30.0 20.0 20.0 18.0 182.0 132.0
31 GBR 834 ETHAN GERRELL BEN BRADLEY JUNIOR MALE HISC / HILL HEAD SC/HISC (42.0) 32.0 29.0 30.0 28.0 15.0 176.0 134.0
32 GBR 2235 PHOEBE LE MARQUAND MADDY KIRK YOUTH FEMALE RSC/SCSC / BSSC/RSC 30.0 20.0 32.0 38.0 (40.0) 16.0 176.0 136.0
33 GBR 2241 BEN HUTTON-PENMAN NATHAN CLARK YOUTH/JUNIOR MALE BURNHAM SC/CORINTHIAN OTTERS 25.0 28.0 17.0 37.0 (39.0) 33.0 179.0 140.0
34 GBR 2700 SAM JONES JAKE ATKINS JUNIOR MALE HILL HEAD SC 14.0 39.0 28.0 (57.0,DNF) 29.0 34.0 201.0 144.0
35 GBR 1497 CAM BARR MATTIS PRINCE YOUTH MALE NETLEY SC (46.0) 34.0 26.0 25.0 31.0 29.0 191.0 145.0
36 GBR 2045 ALED LLEWELLYN-JONES BEN WILLETT JUNIOR MALE SAUNDERSFOOT SC / LLANGORSE SC 32.0 33.0 (40.0) 35.0 27.0 22.0 189.0 149.0
37 GBR 408 ADAM SANDISON TOBY HEATHER YOUTH MALE NETLEY SC 36.0 25.0 39.0 (57.0,DNF) 35.0 28.0 220.0 163.0
38 GBR 2224 FINBARR WORMWELL RYAN WILKINSON YOUTH MALE HAYLING ISLAND SC (41.0) 41.0 27.0 32.0 32.0 37.0 210.0 169.0
39 GBR 1221 SOPHIE JOHNSON DYLAN COLLINGBOURNE YOUTH MIXED BLACKWATER SC / BURNHAM SC 16.0 37.0 36.0 29.0 (57.0,DNF) 57.0,DNF 232.0 175.0
40 GBR 1967 JAMIE ALLEN BILLY MITCHELL YOUTH MALE HISC 33.0 38.0 (57.0,DNF) 23.0 26.0 57.0,DNF 234.0 177.0
41 GBR 1249 FLO PETERS FREDDY WOOD YOUTH MIXED HISC (57.0,UFD) 31.0 57.0,DNF 41.0 41.0 21.0 248.0 191.0
42 GBR 2214 JULIA BARNES TOM BARNES JUNIOR MIXED RTYC 43.0 43.0 33.0 39.0 43.0 (46.0) 247.0 201.0
43 GBR 2123 ELLEN MAIN POLLY SANDISON YOUTH FEMALE NETLEY SC 37.0 (57.0,RET) 35.0 57.0,DNC 38.0 40.0 264.0 207.0
44 GBR 2485 WILLIAM TAYLOR LUKE BEUVINK YOUTH MALE ESSEX YC / EYC 38.0 46.0 38.0 (57.0,UFD) 42.0 43.0 264.0 207.0
45 GBR 2225 OLIVIA BRACEY-DAVIS WILLIAM HELLEWELL JUNIOR MIXED HISC / PAIGNTON SC (53.0) 47.0 41.0 42.0 44.0 38.0 265.0 212.0
46 GBR 2242 WILLIAM CAIGER CAITLIN MORLEY JUNIOR MIXED SEVEN OAKS SCHOOL / BURNHAM SC 39.0 (57.0,RET) 57.0,DNF 36.0 45.0 42.0 276.0 219.0
47 GBR 1867 SOPHIE DENNIS EMMA WELLS JUNIOR FEMALE HISC 34.0 35.0 (57.0,DNF) 57.0,DNS 37.0 57.0,DNF 277.0 220.0
48 GBR 2118 OLIVER SMOULT TIEGAN PEARCE JUNIOR MIXED LLANGORSE SC / TRESAITH MARINERS SC 51.0 (53.0) 47.0 43.0 46.0 44.0 284.0 231.0
49 GBR 1114 GEORGE VINCENT MATTY COHEN JUNIOR MALE PARKSTONE YC 47.0 50.0 (57.0,DNF) 44.0 57.0,DNF 45.0 300.0 243.0
50 GBR 1510 BLYTHE BERRY ELLA JOHNSON YOUTH FEMALE HISC 49.0 42.0 43.0 (57.0,DNC) 57.0,DNC 57.0,DNC 305.0 248.0
51 GBR 2119 LOU BOORMAN MILES EVERETT YOUTH MIXED LLANGORSE SC 44.0 45.0 45.0 (57.0,DNC) 57.0,DNC 57.0,DNC 305.0 248.0
52 GBR 2172 DILLY ALA ISSY SPURWAY YOUTH FEMALE HISC/MENGEHAM RYTHE SC / BOWMOOR SC/HISC 45.0 48.0 (57.0,DNF) 57.0,DNC 57.0,DNC 57.0,DNC 321.0 264.0
53 GBR 2494 LEON STEIN JOSEPH DORMER YOUTH MALE QUEEN MARY SC 55.0 52.0 44.0 (57.0,DNC) 57.0,DNC 57.0,DNC 322.0 265.0
54 GBR 476 GRUFFYDD GREEN GEORGE SELLWOOD JUNIOR MALE TEIFI BOATING CLUB 54.0 54.0 46.0 (57.0,DNC) 57.0,DNC 57.0,DNC 325.0 268.0
55 GBR 2234 EMILY MUELLER FLORENCE BRELLISFORD JUNIOR FEMALE ROYAL LYMINGTON YC / CORINTHIAN OTTERS/ 48.0 49.0 (57.0,DNF) 57.0,DNC 57.0,DNC 57.0,DNC 325.0 268.0
56 GBR 2222 ROBIN STEIN SAM BRACKLEY JUNIOR MALE FELPHAM SC 52.0 51.0 (57.0,RET) 57.0,DNC 57.0,DNC 57.0,DNC 331.0 274.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
JUNIORS1GBR - 2292 SIAN TALBOT & MADELEINE BRISTOW
JUNIORS2GBR - 834 ETHAN GERRELL & BEN BRADLEY
JUNIORS3GBR - 2700 SAM JONES & JAKE ATKINS
OPEN1GBR - 2787 EWAN WILSON & FIN ARMSTRONG
OPEN2GBR - 2816 HENRY JAMESON & LOUIS JOHNSON
OPEN3GBR - 2826 EWAN LUKE & ZAC BLOMELEY
OPEN4GBR - 2018 ARCHIE LECKIE & BEN IBBOTSON
OPEN5GBR - 2788 FREDDIE PETERS & TOBY ATHERTON
OPEN6GBR - 2796 SAM COOPER & SIMON HALL
GIRLS1GBR - 2347 FREYA BLACK & MILLIE ALDRIDGE
GIRLS2GBR - 2849 CHARLOTTE ORMEROD & JESS JOBSON
GIRLS3GBR - 2694 CHARLOTTE GORDON & ANNA ROWE
MIXED1GBR - 2329 SONIA EVANS & HARRY FOX
MIXED2GBR - 2344 ANNIE HAMMETT & ZAC CALDWELL
MIXED3GBR - 2514 BEN BATCHELOR & LUCY HEWITSON

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDID NOT COME TO THE STARTING AREA 57
DNFSTARTED BUT DID NOT FINISH 57
DNSCAME TO THE START AREA BUT DID NOT START 57
RETRETIRED 57
UFDU flag disqualification under rule 30.3 57



Sailwave Scoring Software 2.25.10
www.sailwave.com